Skaitymo metai - Naujienos:LLTI premijos laureatas – Marcelijus Martinaitis

Naujienos

2010-02-22
LLTI premijos laureatas – Marcelijus Martinaitis


Š. m. vasario 20 d. Vilniaus knygų mugėje Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas (LLTI) paskelbė LLTI premijos laureatą. Premija paskirta poetui, eseistui ir vertėjui Marcelijui Martinaičiui už knygą „Mes gyvenome: biografiniai užrašai“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2009).

Kasmetę premiją už praėjusiais metais išleistą šiuolaikinės lietuvių literatūros kūrinį Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas įsteigė 2003 m. Laureatą iš dvylikos kandidatų slaptu balsavimu renka Instituto literatūrologų vertinimo komisija. Laureatas kasmet skelbiamas per Vilniaus knygų mugę, premija teikiama Lietuvių literatūros ir tautosakos institute minint Kovo 11-ąją.

„Ši knyga yra biografinio pobūdžio, apie vaikystės bei paauglystės metus su kai kuriomis projekcijomis į vėlesnį laiką ir į dabartį. Tai maždaug apima laikotarpį iki mano išvykimo iš kaimo.

Šie biografiniai tekstai kartu yra ir apmąstymai apie sudėtingą laikų sankirtą: Nepriklausomos Lietuvos okupaciją, karą ir pokarį, stebint vaiko akimis ir visa tai vertinant jau iš kito žiūros taško, kuris sietinas su biografiniais užrašais „Tylintys tekstai" (2006), apimančiais 1971-2001 metų laiko tarpą. Lieka biografijos spraga, maždaug 1952-1970 metai, daug kuo nepanašūs į tuos, kurie minimi vienuose ir kituose biografiniuose užrašuose. Tikiuosi, jog kada nors užpildysiu ir šį laiko tarpą kita knyga. Vėl turėtų būti apie tai, kaip reiškiasi laiko veikmė ne vien man - asmeniui, bet ir visai aplinkai, kultūrai, papročiams.

Visada knieti suvokti: kiek dar esu tas, kuris buvau? Bet jo jau nėra - negrįžtamai, ir jokie prisiminimai nesugrąžins. Vartau fotografijas, sklaidau tekstus, tarp visokių popierių užtinku seniai užmirštus eilėraščius -lyg ir ne savo. Ten buvau kitas AŠ, apie tai galiu tik pasakyti: AŠ buvau JISAI. Tas atsiskyrimas nuo savęs vyksta visą gyvenimą, kartais gana skausmingai, o tai vis mėgini sulaikyti kūryba, prisiminimais, kurie yra ne kas kita, kaip tik interpretacijos viso to, kas buvo, žvelgiant jau dabarties akimis. Fantastiškas dalykas gyvenimas, kuris pats save nuolat užmiršta, kad kada nors jį atsimintum“. (Marcelijus Martinaitis)

Šiemet išrinktas kūrybiškiausių 2009 m. knygų dvyliktukas (abėcėlės tvarka):

1. Laura Sintija Černiauskaitė KAMBARYS JAZMINO KRŪME: apsakymas ir apysaka (Alma littera, 2009).
2. Henrikas Čigriejus. ŽIEMIŲ PUSĖJE GIEDRA: eilėraščiai (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2009).
3. Valdas Gedgaudas. KARIO ŠEŠĖLIS: eilėraščiai (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2009).
4.  Laurynas Katkus. UŽ 7 GATVIŲ: eilėraščiai (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2009).
5. Aušra Kaziliūnaitė. 20 % KONCENTRACIJOS STOVYKLA: eilėraščiai (Kitos knygos, 2009).
6. Marcelijus Martinaitis, MES GYVENOME: biografiniai užrašai (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2009).
7. Vytautas Martinkus. ŽEMAIČIO GARLĖKYS: istorinis romanas (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla,  2009).
8. Sigitas Parulskis. PAGYVENUSIO VYRO PAGUNDOS: eilėraščiai (Baltos lankos, 2009).
9. Donatas Petrošius. AORISTAS: eilėraščiai (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2009).
10. Diana Šarakauskaitė. MEDŽIAI MANO TĖVAI: eilėraščiai (Homo liber, 2009).
11. Ieva Toleikytė. GARSTYČIŲ NAMAS: apsakymai (serija „Pirmoji knyga“) (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2009).
12. Markas Zingeris. RUDENS IR PAVASARIO PASIKALBĖJIMAS: romanas (Alma littera, 2009).

LLTI premiją jau yra pelnę:  2009 m. – Danutė Kalinauskaitė („Niekada nežinai“, „Baltų lankų“ leidyba),  2008 m.  – Arnas Ališauskas („Rentgeno nuotraukų albumas“, Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla),  2007 m. – Danielius Mušinskas („Kalno saugotojas“, Homo liber), 2006 m. – Rolandas Rastauskas („Kitas pasaulis“, Apostrofa),  2005 m. – Marius Ivaškevičius („Madagaskaras“, Apostrofa),  2004 m. – Tomas S. Butkus („Generuotos kalbos mutacija“, Klaipėdos menininkų namai), 2003 m.  – Bitė Vilimaitė („Papartynų saulė“, Tyto alba). 

Programą įgyvendina