Skaitymo metai - Naujienos:Vilniaus knygų mugė: Skaitymo skatinimo programos renginių kronika (II dalis): Metų knygos rinkimai

Naujienos

2010-02-24
Vilniaus knygų mugė: Skaitymo skatinimo programos renginių kronika (II dalis): Metų knygos rinkimai


Dar vienas Skaitymo skatinimo programos renginys, vasario 21 d. įvykęs Vilniaus knygų mugėje, buvo puiki proga pasveikinti mėgstamus rašytojus, kurių visą būrį į Forumo sceną pakvietė vedėja, knygų apžvalgininkė Rasa Drazdauskienė.

Tačiau prieš tai, kadangi Metų knyga renkama jau penktą sykį, apie akcijos istoriją, jos sklaidą ir vyksmą papasakojo iniciatorė bei koordinatorė Rūta Kačkutė, taip pat primindama, kad, pasibaigus renginiui, galima aplankyti akcijos knygų laureačių ekspoziciją, surengtą stende šalia Forumo.

Pasak R. Kačkutės, pirmaisiais metais (2005) buvo tik suaugusiųjų knygų kategorija, o nuo antrųjų prisidėjo vaikų ir paauglių Metų knygos nominacijos (tiesa, paauglių kategorija buvo ne kiekvienais metais). Per tuos metus susiformavo tokia rinkimų tvarka – ekspertų komisija išrenka ir pasiūlo knygas nominantes, už kurias balsuoja skaitytojai. Šiemet suaugusiųjų knygos komisijos pirmininkas buvo Nacionalinės premijos laureatas, rašytojas ir poetas Kęstutis Navakas, o vaikų ir paauglių ekspertų komisijai vadovavo vaikų literatūros žinovas, VU doc. dr. Kęstutis Urba. Vaikų ir jaunimo komisijoje dalyvauja ne tik ekspertai, bet ir studentai, bibliotekininkai bei patys vaikai.

Apie akciją nuolat informuoja visos radijo stotys ir televizijos kanalai. Transliuojami pokalbiai, interviu su rašytojais, skaitomos ištraukos – siekiama, kad apie lietuvių rašytojų geriausias knygas išgirstų ir juos pamatytų kuo daugiau auditorijos, o geriausia būtų, jei tai žinotų visa Lietuva. Taip pat visą informaciją galima rasti ir internete. Kadangi tyrimai parodė, jog žmonės dažnai naujų knygų neskaito, nes paprasčiausiai jų negauna, tad rinkimų metu bibliotekoms ir mokykloms, norinčioms dalyvauti akcijoje, buvo pradėti dovanoti nauji leidiniai. Kasmet padovanojama knygų už maždaug 10 000 litų. Bibliotekų, norinčių dalyvauti, skaičius auga, o valstybės galimybės jas remti, deja, mažėja, todėl imta ieškoti privačių rėmėjų, ir kitais metais jau tikimasi ir privataus kapitalo pagalbos.

Rūtos Kačkutės teigimu, svarbiausi šios akcijos dalyviai yra skaitytojai. 2005 m. balsavo 3309 žmonės (buvo tik suaugusiųjų kategorija), ir tai kol kas yra rekordas suaugusiųjų kategorijoje. 2006 m. skaičius smuko iki 612, 2007 ir 2008 m. buvo kiek daugiau nei 1000 balsavusiųjų, o už 2009 Metų knygas minėtoje kategorijoje balsavo 1500 skaitytojų. Tad pastarieji metai liudija vėl augantįsusidomėjimą akcija.

Paauglių kategorijoje balsavusiųjų skaičius kito nuo 315 balsų 2006 m. iki 2228 balsų 2009 m. Šį ženklų šuolį R. Kačkutė vadina „didžiausia rengėjų pergale, nes paauglių skaitytojų yra tikrai daug“. Vaikų kategorijoje 2006 m. balsavo 2845 skaitytojai, o šiemet atiduota 5250 balsų. Už pastaruosius skaičius akcijos rengėjų vardu padėkota bibliotekininkams, mokytojams ir tėvams, raginantiems vaikus skaityti. Žinoma, už tai, kad žmonės turėtų ką skaityti, už malonumą skaityti rengėjai dėkoja ir rašytojams. Ypač tiems, kurie buvo nominuoti Metų knygos rinkimams. Tad apie nominacijas.

Rasa Drazdauskienė visus rašytojus įvardijo ir atėjusius kvietė įsitaisyti ant pakylos. Tad štai vaikų knygų penketuko autoriai, jų kūriniai ir leidyklos: Ramutė Skučaitė „Jei nereikėtų skubėti“ („Nieko rimto“), Ona Jautakė „Gimtadienis su žvirbliu“ („Nieko rimto“), Kęstutis Kasparavičius „Kiškis Morkus Didysis“ („Nieko rimto“), Renata Šerelytė „Trenktukė – liūno vaikas“ („Alma littera“), Gendrutis Morkūnas „Blusyno pasakojimai“ („Nieko rimto“) – vietoj amžiną atilsį pastarojo autoriaus į apdovanojimų ceremoniją atėjo jo našlė.

Paauglių knygų 2009 m. ketvertukas: Akvilina Cicėnaitė „Viskas apie mano šeimą“ („Alma littera“), Kristina Gudonytė „Blogos mergaitės dienoraštis“ („Laisvos valandos“), Marius Jonutis „Kirminas paukštis“ („Tyto alba“), Kazys Saja „Septyni miegantys broliai“ („Alma littera“).

Suaugusiųjų knygų penketukas: Jaroslavas Melnikas „Tolima erdvė“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla), Sigitas Parulskis „Murmanti siena“ („Baltos lankos“), Paulina Pukytė „Netikras zuikis“ („Apostrofa“), Kristina Sabaliauskaitė „Silva Rerum“ („Baltos lankos“), Renata Šerelytė „Mėlynbarzdžio vaikai“ („Alma littera“).

Knygynas „Pegasas“ įsteigė apdovanojimus – knygų čekius – skaitytojams, kurie balsavo renkant metų knygas (po penkis kiekvienoje kategorijoje). Buvo įvardinti visi laimingieji.

Štai balsavę ir laimėję minėtus prizus: už suaugusiųjų knygas – Liuda Bričkauskienė, Kotryna Jakavičiūtė, Marijona Morkūnienė, Vanda Paulauskienė, Dangira Undžienė; už paauglių knygas – Povilas Klimka, Lukas Leminskas, Paulina Mikulskytė, Benas Mončinskas, Emilija Vencevičiūtė; už vaikų knygas – Aleksandras Belan, Indrė Grigaliūnaitė, Raimonda Kizalaitė, Gita Steponavičiūtė, Lina Viduolytė.  Tiems, kurie negalėjo atvykti į renginį ir atsiimti prizų, rengėjai pažadėjo dovanų čekius išsiųsti paštu.

Taip pat rengėjai paskelbė, kad prizais apdovanos šias mokytojas, auklėtojas ir bibliotekininkes, subūrusias jaunuosius skaitytojus į balsavimo grupes: Alvyrą Budrienę ir Liliją Žemaitukienę (Ukmergės lopšelio-darželio „Pagrandukai“ grupės auklėtojas), Salomėją Dovidaitienę (Joniškio „Saulės“ pagrindinės mokyklos mokytoją), Ireną Gasparonienę (Kupiškio VB Noriūnų padalinio vyr. bibliotekininkę), Ireną Vertelkienę (Panevėžio Mykolo Karkos pagrindinės mokyklos mokytoją), Audronę Vildžiūnaitę (Ukmergės Dukstynos pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokytoją). Jos buvo apdovanotos ne tik knygyno „Pegasas“ čekiais, bet ir UAB „Patogu pirkti“ įsteigtais prizais.

Prieš paskelbdama Metų knygos laureatus, renginio vedėja pakvietė Valstybinės lietuvių kalbos inspekcijos viršininką Donatą Smalinską paskelbti ir įteikti apdovanojimų rašytojams už taisyklingiausią lietuvių kalbą. Pasveikinęs visus susirinkusiuosius su vasario 21-ąją švenčiama Tarptautine gimtosios kalbos diena, D. Smalinskas diplomais ir Amatininkų gildijos keramikos dirbiniais apdovanojo poetę Ramutę Skučaitę už poezijos knygą vaikams „Jei nereikėtų skubėti“ („Nieko rimto“) ir dailininką bei rašytoją Marių Jonutį už knygą paaugliams „Kirminas paukštis“ („Tyto alba“).


Metų knygos laureatams prizus pakviestas teikti LRT generalinis direktorius Audrius Siaurusevičius pasidžiaugė, kad akcija tęsiasi ir pažadėjo visokeriopą paramą Metų knygos rinkimams ateity, nes „televiziją reikia žiūrėti po to, kai jau perskaitei knygą“.



Galų gale atėjo eilė pasveikinti ir pačius laureatus. Vaikų knygų kategorijoje Metų knyga išrinkta Kęstučio Kasparavičiaus knyga „Kiškis Morkus Didysis“. Rašytojas laureatu tampa jau trečią kartą. Rašytojas padėkojo „visiems skaitantiems, visiems vartantiems ir dar trupučiuką tiems, knygas plėšantiems“. Atskirą prizą ta pačia proga rašytojui įteikė „Nieko rimto“ leidyklos atstovė dailininkė Sigutė Ach.

Paauglių knygų kategorijoje laimėjo Kristinos Gudonytės knyga „Blogos mergaitės dienoraštis“. Autorė pajuokavo, kad labai ilgai repetavo padėkos kalbą, ir kalbėjo labai trumpai: „Ačiū visiems, kas knisasi svetimuose dienoraščiuose“.

Suaugusiųjų knygų kategorijoje Metų knyga išrinktas Kristinos Sabaliauskaitės romanas „Silva Rerum“. Autorę pasveikino ir dienraščio „Lietuvos rytas“ vyr. redaktorius Gedvydas Vainauskas, pasakęs, jog „labai džiugu, kad „Lietuvos ryto“ žurnalistė parašė geriausią metų knygą. Dar labiau džiugu, kad Kristina moka suderinti ir žurnalistinę, ir rašytojišką veiklą“. G. Vainauskas priminė, kad pernai K. Sabaliauskaitė išrinkta ir geriausia minėto leidinio žurnaliste, tad naudodamasis proga ir linkėdamas sėkmės įteikė jai redakcijos prizą – Don Kichoto statulėlę.

K. Sabaliauskaitė padėkojo už apdovanojimus šios akcijos organizatoriams, sumanytojams, Nacionalinei M. Mažvydo bibliotekai bei nacionaliniam Lietuvos radijui ir televizijai. „Ypač džiugu, kad skaitymo, meilės knygai skatinimas prasideda nuo jauno amžiaus, nes aš pati visą vaikystę praleidau su knyga, ir kai tėvai norėdavo, kad palikčiau juos ramybėje, įteikdavo man dėžę knygų, ir tapdavo ramu“ – juokdamasi kalbėjo rašytoja. Taip pat ji padėkojo Kultūros ministerijai, už Metų knygos titulą skyrusiai tūkstančio litų premiją ir pažadėjo už ją nupirkti knygų ir padovanoti kaip paramą vargstančioms Lietuvos bibliotekoms (prašydama jų parašyti adresu info@sabaliauskaite.com).

Po apdovanojimų ir plojimų renginio vedėja Rasa Drazdauskienė pažadėjo, kad „susitiksime kitais metais toje pačioje vietoje“.

Ką gi, belieka sulaukti.

Antanas Šimkus

Akcijos koordinatorės Rūtos Kačkutės kalba, sakyta baigiamojo renginio metu:
„Rūta Kačkutė: „Tikiu, kad ši akcija padeda populiarinti lietuvių rašytojų kūrybą ir skatinti skaitymą".

Programą įgyvendina