Skaitymo metai - Naujienos:Paskirta Švietimo ir mokslo ministerijos 2011 m. Vaikų literatūros premija

Naujienos

2012-03-28
Paskirta Švietimo ir mokslo ministerijos 2011 m. Vaikų literatūros premija


Švietimo ir mokslo ministerija kovo 28 d. paskelbė 2011 m. Vaikų literatūros premijos laureatus. Premija už nuopelnus vaikų literatūros srityje paskirta rašytojai Violetai Palčinskaitei, o už nuopelnus vaikų literatūros ir skaitymo populiarinimo srityje – literatūrologei Astai Gustaitienei.


Vaikų literatūros premijos laureatės V. Palčinskaitės kūryba gerai pažįstama ne vienai skaitytojų kartai, daugelis jos eilėraščių tapę lietuvių vaikų poezijos klasika. V. Palčinskaitės knyga „Muzika troliui“ (Nieko rimto, 2011) sulaukė didelio skaitytojų ir kritikų susidomėjimo. Tai apysaka, įkvėpta kelionės po trolių šalį Norvegiją. „Visi įvykiai, aprašyti šioje knygoje, yra tikri. Norėjau pasidalinti su jumis įspūdžiais, kuriuos patyriau ne sykį viešėdama Norvegijoje, ant fiordo kranto, kur teko bendrauti ne vien su vaikais, bet ir su troliais. Netikit? Progai pasitaikius, patys nuvykite į šią nepaprastą šalį. Ir jeigu sugrįžę man tvirtinsite, kad nesutikote nė vieno trolio, aš jums drąsiai atsakysiu: „Jūs nebuvot Norvegijoj!“ – taip šią knygą pristato pati autorė.

Vaikų literatūros premija taip pat paskirta Vytauto Didžiojo universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto Lietuvių literatūros katedros docentei A. Gustaitienei, vienai geriausių vaikų literatūros žinovių ir populiarintojų. Jos nuopelnus, išskirtinę veiklą šioje srityje įprasmina monografija „Hansas Christianas Andersenas: pastangos (at)pažinti“ (Vytauto Didžiojo universiteto leidykla, 2009). Platesniam skaitytojų ratui ji padeda orientuotis vertinant H.Ch. Anderseno kūrybinio palikimo poveikį lietuvių ir pasaulinei kultūrai. Pasak autorės, ši knyga yra „pastangos pažinti ir atpažinti“ garsaus danų rašytojo gyvenimą ir kūrybą bei tos kūrybos ženklus kituose rašytojuose. A. Gustaitienės teigimu, monografijoje ji siekė atskleisti ir ne tokius žinomus H.Ch. Anderseno kūrybinio gyvenimo aspektus – nedaug kas žino, kad jis tapė paveikslus, rašė eilėraščius, kūrė romanus suaugusiesiems.

„Ši knyga – skolos grąžinimas Andersenui, kuriuo kiek nuosekliau domiuosi ne vienerius metus. Kaip ir kiekviena ilgai trunkanti meilė, ir mano požiūris į rašytoją perėjo ne vieną stadiją nuo susižavėjimo, įsimylėjimo iki nuobodulio ar jausmo, kad jis iki galo pažintas. Šiandien to tikrai nepasakyčiau. Atvirkščiai – jau atrodo nedrąsu prisiliesti prie jo kūrybos, žinant tą didžiulę (re)interpretacijų gausybę, juk vien naujoje Jørgenseno Hage'ės sudarytoje vos dešimtmetį (1995-2006) apimančioje jo kūrybai skirtoje bibliografijos knygoje – 192 puslapiai! Atrodo, ką nauja ir įdomaus beįmanoma pasakyti? Rašydama šią knygą, pati nuolat kėliau sau svarbių klausimų ir bandžiau į juos rasti atsakymų. Ne kartą buvo apėmęs beviltiškumo jausmas dėl medžiagos gausos ir sudėtingumo ją „valdant“. Kartais ilgai mano mąstytas, „atrastas“ Anderseno kūrybos aspektas pasirodydavo panašiai atrastas ir interpretuojamas naujoje kokio nors autoriaus knygoje – juk straipsnių, monografijų skirtų žymiajam danui, pasaulyje pasirodo kone kas savaitę. Manoji knyga labiau orientuota į akademinio rato skaitytoją, bet ji galėtų būti įdomi tiesiog besidomintiems Andersenu. Ją rašydama kėliau sau tikslą rašyti daugeliui suprantama kalba, norėjau, kad Andersenui – gyvam ir mylimam autoriui – skirtas kūrinys būtų gyvas, skaitomas ir paskaitomas, nenumirtų nuo pat savo pasirodymo akimirkos“ – taip knygą pristato A. Gustaitienė.

Vaikų literatūros premijos laureatus išrinko Švietimo ir mokslo ministro įsakymu sudaryta atrankos komisija. Premiją jiems įteiks ministras Gintaras Steponavičius š. m. balandžio 2 d. Vilniaus „Lėlės“ teatre vyksiančioje Tarptautinėje vaikų knygos dienos šventėje.

Vaikų literatūros premiją įsteigė Švietimo ir mokslo ministerija 2004 metais. Premija skiriama už pastarųjų trejų metų darbus ir ją sudaro dvi dalys: už nuopelnus vaikų literatūros srityje (už literatūros kūrinį ar kūrinius) ir už nuopelnus vaikų literatūros ir skaitymo populiarinimo srityje (už projektus, literatūrines-kūrybines akcijas, literatūros kritiką ir kt.). Premija, kurios dydis 100 BSI, mokama iš valstybės biudžeto. Iš jų 60 BSI – už nuopelnus vaikų literatūros srityje ir 40 BSI – už nuopelnus vaikų literatūros ir skaitymo populiarinimo srityje. Premija teikiama kasmet balandžio 2-ąją, minint Tarptautinę vaikų knygos dieną.

Programą įgyvendina