Skaitymo metai - Naujienos:Daniel Pennac knyga "Kaip romanas"

Naujienos

2008-04-28
Daniel Pennac knyga "Kaip romanas"


Skaitymo metų proga išleista visame pasaulyje didžiulio populiarumo sulaukusi prancūzų autoriaus Daniel Pennac knyga „Kaip romanas“. Į 27 kalbas išversto kūrinio sėkmės paslaptis slypi knygos lengvume ir universalume. Knyga kelianti ne kartą girdėtus klausimus: „Kodėl jaunimas neskaito?“, „Kodėl suaugusieji juos verčia skaityti?“, „Kaip atrasti skaitymo džiaugsmą?“ pateikia į juos visiškai netikėtus ir linksmus atsakymus.

„Kaip romanas“ – pasvarstymai apie skaitymą ir apie jaunuosius skaitytojus. Ji skirta visiems – tiek paaugliams, nenorintiems net galvoti apie „privalomąją literatūrą“, tiek suaugusiesiems, besukantiems galvas, kaip jaunimą priversti skaityti. Tačiau nė viena knygos eilutė neliepia skaityti. Ši knyga neįpareigoja. Atvirkščiai – ji atleidžia nuo daugelio prievolių. Suteikia teisę nesikankinti prie neįveikiamo romano puslapių, neskaityti „privalomos“ literatūros, atrasti savo skaitymo būdą ir savo santykį su knyga. Santykį, kurio niekas negali įtakoti ar kontroliuoti. Niekas, išskyrus patį skaitytoją.

Visa knyga – žaismingas autoriaus dialogas su skaitytoju. Į tradicinius klausimus jis turi parengęs netradicinius atsakymus. Į ne kartą girdėtus argumentus, kodėl paaugliai neskaito, jis pateikia žaismingus kontrargumentus, kodėl verta skaityti. Į dažną pasiteisinimą „Nėra laiko skaityti“, autorius atsako:  „Skaitymo laikas visuomet yra pavogtas laikas. Beje, visai kaip laikas, skirtas rašymui arba meilei. Laikas pavogtas iš kasdieninės veiklos ir rutinos. Ir keliamas ne klausimas, ar aš turiu laiko skaityti (laiko, kurio man, beje, niekas neduos), bet klausimas, ar aš suteikiu sau laimę būti skaitytoju“.

Autorius ieško atsakymo, kur ir kodėl dingsta pasakų knygas dievinantis vaikas, o jo vietą pakeičia virš knygos nenoriai palinkęs paauglys. D. Pennac pažymi, kad žodis „skaityti“ tiesiog negali egzistuoti liepiamąja forma. Nes tada skaitymas tampa prievole, užduoties atlikimu. O atlikdamas prievolę skaitytojas nesistengia suprasti knygos, bet stengiasi kuo greičiau prievolės atsikratyti. Todėl autorius suformuluoja 10 neginčijamų skaitytojo teisių, kuriomis reikia vadovautis prieš pradedant skaityti:

1. Teisė neskaityti
2. Teisė praleisti puslapius
3. Teisė nebaigti skaityti.
4. Teisė dar kartą skaityti tą pačią knygą.
5. Teisė skaityti bet ką.
6. Teisė susitapatinti su herojumi
7. Teisė skaityti bet kur.
8. Teisė perskaityti tik knygos epizodą.
9. Teisė skaityti garsiai.
10. Teisė perskaičius patylėti.

Knygos leidybą rėmė Skaitymo skatinimo programa ir leidykla „Šviesa“.

Regina Lakačauskaitė

Programą įgyvendina