Skaitymo metai - „Metų knygos rinkimų 2021“ nominantus pristato ekspertų komisijos nariai. KNYGOS VAIKAMS

„Metų knygos rinkimų 2021“ nominantus pristato ekspertų komisijos nariai. KNYGOS VAIKAMS

2022-03-18


Akcijos „Metų knygos rinkimai 2021“ nominantus plačiau pristato akcijos ekspertų komisijos nariai. Šį kartą pristatomi kategorijos „Knygos vaikams“ nominantai.


Audros Baranauskaitės ir Linos Itagaki knygą „Nukas“ („Tikra knyga“, 2021) pristato akcijos „Metų knygos rinkimai 2021“ knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narė poetė, literatūros kritikė Lina Buividavičiūtė.
„Nukas, arba kas kutena ausį“ – jauki, aktuali, jautri, o kartu itin žaisminga ir kūrybiška knyga. Tai pasakojimas apie ypatingą berniuką Nuką, kuris vieną dieną gali nieko nematyti, o kitą – negirdėti. Ir netgi gudrieji daktarai negali atsakyti, kodėl taip yra. Tačiau, nepaisant to, knygos herojus – laimingas ir labai mylimas vaikas, o taip yra todėl, kad ir jis pats, ir jo tėvai sugeba priimti ir vertinti kitoniškumą – juk kartais gerus žodžius galima pašnibždėti ir į... akį. Labai taikliai apie knygos esmę rašo pačios autorės: „Kartais vaikai negirdi to, ką jiems sakome, ir atrodo, kad jie ir nenori girdėti. Kartais jie nemato to, ko nenori matyti. Ir yra vaikų, kurie iš tikrųjų nemato, ir tokių, kurie iš tikrųjų negirdi. O štai Nukas apskritai į nieką nepanašus, negana to, jam nutinka keisčiausių dalykų.“ Greta puikios temos ir istorijos norisi paminėti vykusias iliustracijas, originalią struktūrą, teksto ir vaizdo organiškumą ir dermę. Tai knyga, kurią širdyje ilgai nešiosis ir mažieji skaitytojai, ir jų tėveliai.


Mariaus Marcinkevičiaus ir Ingos Dagilės knygą „Akmenėlis“ („Tikra knyga“, 2020) pristato akcijos „Metų knygos rinkimai 2021“ knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos pirmininkė vaikų ir jaunimo literatūros tyrėja dr. Asta Skujytė-Razmienė.
Eitanas – gabus smuikininkas. Jo kaimynė Rivka – pasaulyje drąsiausia mergaitė, kuri turi šunelį ir didžiuojasi randu virš lūpos. Jų kvartale sukiojasi klegantys vaikai, linksmai loja šunys, šnekasi susitikusios moterys... Visa tai atrodo kaip idiliška jaukaus miestelio scena, tačiau yra vienas didelis, tamsus BET – iš šio kvartalo niekas negali išeiti, o išėjus pro jo vartus – niekada nesugrįžtama... Šios paveikslėlių knygos puslapiuose slepiasi taupus, bet itin talpus pasakojimas apie vieną iš tamsiausių žmonijos istorijos etapų – Holokaustą. „Akmenėlis“ – tai jautrus bandymas supažindinti su žydų tauta ir juos ištikusia tragedija XX a. pirmojoje pusėje.


Jurgos Vilės ir Linos Sasnauskaitės knygą „Chameleono sapnai“ („Tikra knyga“, 2021) pristato akcijos „Metų knygos rinkimai 2021“ knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narė žurnalistė, rašytoja, literatūros kritikė Gintarė Adomaitytė.
Ši knyga gniaužia kvapą. Skatina mąstyti, jausti. Drąsina sužinoti daug: apie gamtą ir keistą jos gyvį – chameleoną, apie mus – žmones, apie supančio pasaulio įvairovę.

Pasakojimas taupus, santūrus, neilgas, bet įtaigus. Istorija tartum paprasta: keturių žmonių šeima užvožia stiklainiu chameleoną ir įkalina jį savo namuose. Tie žmonės nė kiek nemąsto, kodėl taip elgiasi, nejaučia visai nieko – nei kaltės, nei džiaugsmo. Gal tik naiviai viliasi, kad jiems, būtent jiems, kalinys sužėrės visomis spalvomis.

Kas kita įkalintasis. Jo jausmai pasireiškia sapnais, stulbinamai spalvotais – naktys teikia paguodą, o dienos bespalvį siaubą. Laimė, ne visi šeimos nariai tokie buki, jauniausia jos narė chameleonui dovanoja laisvę.

Jei ši knyga būtų bespalvė, be jokio įvaizdinimo, tekstas vis tiek jaudintų, skatintų ir jausmus, ir protą, verstų pasitikrinti: kas gamtos pasaulyje esu aš, žmogus?

Nutiko kitaip: knygoje – daugybė spalvų, užliejančių mus kartu su chameleono sapnais. Svarbu minėti, kad jo vardas – Leonas. Ne šiaip sau. Mažame kūne plaka narsi, liūtiška širdis.

O dar labai svarbu, kad ši meniška knyga palydima mokslininkės Violetos Lazarevičienės tikslaus pasakojimo, kas jie yra ir kokie – tie chameleonai.


Zigmo Vitkaus ir Ingos Dagilės knygą „Lietuvos valdovai pasakoja vaikams“ („Alma littera“, 2021) pristato akcijos „Metų knygos rinkimai 2021“ knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narė Lietuvių kalbos instituto vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Aurelija Gritėnienė.
Ar žinote, koks populiarus desertas buvo Mindaugo laikais? Kuris kunigaikštis mirtinai sušalo naktį klausydamasis, kaip čiulba lakštingalos? Ar atsimenate, kuris valdovas atsisakė sosto, nes pavargo karaliauti?

Visa tai ir dar daugybę kitų įdomių istorinių faktų apie Lietuvos valdovus sužinosite perskaitę istoriko Zigmo Vitkaus knygą „Lietuvos valdovai pasakoja vaikams“. Knygoje 28 valdovai pasakoja apie savo vaikystę, tėvus, meilę, įveiktus priešus, atėjimą į valdžią, pasirinkimus ir kitus svarbius gyvenimo įvykius. Kiekvieno pasakojimo pabaigoje rasite istoriko komentarą, kuriame glaustai įvertinama valdovo veikla, nuopelnai Lietuvai.

Puikios Ingos Dagilės iliustracijos skaitytojus supažindina su to meto valdovų apranga, herbais, antspaudais, vėliavomis, ginklais, įvairiais daiktais ir jų puošyba.

Tai vertinga pažintinė knyga ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems – visiems, kurie domisi Lietuvos valstybe ir jos valdovų gyvenimu.


Indrės Zalieckienės eilėraščių knygą vaikams „Kaip sutramdyti žvėryną?“ („Alma littera“, 2021) pristato knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos pirmininkė vaikų ir jaunimo literatūros tyrėja dr. Asta Skujytė-Razmienė.
Ar jums taip nenutinka, kad jūsų namuose netikėtai apsigyvena visas žvėrynas? Arklys, dramblys, o gal ir dar egzotiškesni gyvūnai? Jeigu neišmanote, kaip juos suvaldyti ar kaip su jais susikalbėti, „Kaip sutramdyti žvėryną“ gali tapti puikia instrukcija. Žaisminguose eilėraščiuose, kuriuos lydi spalvingos iliustracijos, telpa visa kasdienybė, kuri, jei tik pažiūrėsi kiek kitu kampu, anaiptol nėra nuobodi! Taigi, koks žvėris šiandien lankosi pas tave?

 

 


Organizatoriai

Partneris

Informacinis partneris

Siekdami užtikrinti efektyvų interneto svetainės veikimą, jos veikloje naudojame slapukus (angl. cookies). Tęsdami naršymą interneto svetainėje, sutinkate, kad Jūsų kompiuteryje būtų įrašomi slapukai. Slapukų politika