Skaitymo metai - „Metų knygos rinkimų 2022“ nominantus pristato ekspertų komisijos nariai. KNYGOS VAIKAMS

„Metų knygos rinkimų 2022“ nominantus pristato ekspertų komisijos nariai. KNYGOS VAIKAMS

2023-03-20

Akcijos „Metų knygos rinkimai 2022“ knygų vaikams penketukas. Nuotr. Vygaudo Juozaičio

Akcijos „Metų knygos rinkimai 2022“ nominantus plačiau pristato ekspertų komisijos nariai. Šį kartą pristatomi kategorijos „Knygos vaikams“ nominantai.


Evelinos Daciūtės ir Aušros Kiudulaitės knygą „Pasakojimas apie katiną ir tulpę“ („Alma littera“, 2022) pristato akcijos „Metų knygos rinkimai 2022“ knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narė medijų filosofė, vaikų literatūros populiarintoja ir tinklaraštininkė Aistė Mišinytė.

Prieš pat aušrą nukrito paskutinis tulpės žiedlapis. Taip jau nutinka, net jei tavo žydėjimą saugo pats įžūliausias kiemo katinas. Lieka dangus, žvaigždės, svaigūs nakties kvapai, o tau – tik tau! – laikas išeiti. Taip baisu. Bet gal dar skaudžiau būti tuo katinu? Savimyla, puošeiva, atsiskyrėliu, pirmą kartą atradusiu draugystę ir jaučiančiu, kaip ji slysta iš letenų.

Evelina Daciūtė ir Aušra Kiudulaitė sukūrė labai švelnią ir jautrią knygą apie draugystę, išsiskyrimą, mirtį ir empatiją. Regis, tokia liūdna tema, bet puslapiuose telpa tiek vilties, subtilaus humoro ir net saviironijos, kad gyvenimo dėsningumai nebeatrodo tokie neteisingi. Tai sutaikanti knyga, leidžianti išvysti nuostabias gyvenimo spalvas net pačią tamsiausią naktį. Tos spalvos sušvinta ir iliustracijose. Dailininkė sugebėjo tobulai išlaikyti pusiausvyrą tarp teksto ir vaizdo. Šiedu nuolatos susipina ir vėl išsiskiria, papildo vienas kitą, kurdami idealią paveikslėlių knygą – „Pasakojimą apie katiną ir tulpę“.


Ilonos Ežerinytės ir dailininkės Marijos Rubavičiūtės knygą „Tetulė Liu“ („Žalias kalnas“, 2022)
pristato akcijos „Metų knygos rinkimai 2022“ knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narė literatūrologė dr. Kristina Vaisvalavičienė.

Pasakinėje novelėje subtiliai aktualizuojama augimo tema. Nuo įvaizdžio išsipūtusio pasaulio akivaizdoje kviečiama susimąstyti, ar kiekvienas, kuris sakosi esąs didelis, iš tiesų toks ir yra? Ar mažas ir paprastas taip pat gali būti didelis ir svarbus? Ar suaugęs ir net senas žmogus nebegali augti? Dėl kokių priežasčių sumažėja žmogaus gyvenimas? Ko ir kiek reikia, kad būtume laimingi?

Knyga supažindina su trijų personažų gyvenimo būdo pasirinkimais ir juos ištinkančiais pokyčiais, leidžia į problemą pažiūrėti iš skirtingų perspektyvų.

Teta Liucija visą gyvenimą dirbo bibliotekoje. Nors gyveno viena, ji kas rytą džiugiai pasveikindavo savo atvaizdą veidrodyje. Bet vieną rytą to nebegalėjo padaryti, nes... ėmė mažėti! Tetulė būtų gal ir visai išnykusi, jei į jos pagalbos šauksmą nebūtų atsiliepęs sūnėnas Antanas. Nuoširdus vaikinas savo tetą Liu apgaubia ne tik vilnoniu šaliku, bet ir rūpesčiu, o svarbiausia – ją išklauso ir su ja bendrauja.

Laikrodininkas Steponas visą gyvenimą krapštėsi mažytėje taisykloje, paskendęs smulkmenose, kurios vis dažniau išsibarstydavo po vienišo meistro namus. Ne tik senieji laikrodžiai, bet ir laikas Stepono dirbtuvėje būtų visai sustojęs, jei į jo tylų gyvenimą nebūtų įsiveržusi sumanioji pagalbininkė ponia Liucija. Trūkstamos detalės surandamos ir senieji laikrodžiai vėl ima sekti pasaką apie šeimą, artimo meilę, pasiaukojimą.

O ar pasikeitė Antanas? Na, taip – jis, regis, rado atsakymą į klausimą, kas žmogų augina. Ras jį ir šios knygos skaitytojas.

Dailininkė atidi rašytojos teksto prasmių gelmei, asambliažo technika sukurtos iliustracijos alsuoja pagarba praeities daiktams, gebantiems pasakoti savo ir žmonių istorijas.


Kęstučio Kasparavičiaus knygą „Žvaigždžių paukštis“ („Nieko rimto“, 2022) pristato akcijos „Metų knygos rinkimai 2022“ knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narė žurnalistė, rašytoja, literatūros kritikė Gintarė Adomaitytė.

Skaidrus, jautrus, užburiantis pasakojimas apie keistą miestą, dar keistesnius jo gyventojus ir keisčiausią, koks tik gali būti, įvykį. Vieną naktį snaudžiantį miestą aplanko neregėtas negirdėtas paukštis. Neilgai virš stogų vasnoja jo stebuklingi, spalvingi sparnai – jis išnyksta ryto migloje. Vis dėlto paukštis šį tą ir palieka: margių margiausią, neįtikėtinai didelį, tviskantį ir blizgantį kiaušinį. Miestelėnams – karvei Mūkutei, ančiai Ancelei, šuniui policininkui Aubartui, gandrui Aleksandrui – toks netikėtumas kelia ir džiaugsmą, ir nerimą. Vienintelis katinėlis Dūmas pasiryžęs imtis rimtesnių tyrinėjimų. Lyg nujaustų, kad paslaptis, kantriai glūdinti dailiojo kiaušinio viduje, padės įkūnyti jo svajones. Katinui Dūmui lemta skirsti? Sunku patikėti, bet tai – Kęstučio Kasparavičiaus meninė tiesa!

Dailininko ir rašytojo Kęstučio Kasparavičiaus gerbėjos bei gerbėjai skaitydami šią knygą pajaus, kad ir pats autorius, kurdamas Žvaigždžių paukštį, patyrė skrydį: jis ištikimas savo stiliui, savo manierai, o kartu ir kitoks – lyriškesnis, poetiškas, neprarandantis žaismingumo.


Indrės Šalčiūtės knygą „Lelijos nuodija miestą“, iliustruotą Viktorijos Ežiukas („Alma littera“, 2022), pristato akcijos „Metų knygos rinkimai 2022“ knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos pirmininkas vaikų literatūros ekspertas doc. dr. Kęstutis Urba.

Debiutinė Indrės Šalčiūtės knyga labai šiuolaikiška, aktuali, intriguojančio siužeto, originalios meninės raiškos. Ne veltui ji laimėjo leidyklos „Alma littera“ organizuojamą vaikų literatūros konkursą (2021). Tai, kad knygos vaizduojamąjį pasaulį sudaro dvi plotmės, iš principo nėra nauja. Realistinėje, tikroviškoje plotmėje atpažįstame šiuolaikinio miesto (ne didmiesčio) pasaulį, gana dažnai dabartinėje vaikų literatūroje vaizduojamą išsiskyrusią šeimą ir kitus dalykus. O štai vadinamasis antrinis pasaulis – arba sąlygiškoji, fantastinė, magiškoji plotmė – išties originalus ir gana netikėtas. Pagrindinis veikėjas Mikas (spėjame, kad jam maždaug dešimt metų) naktimis per už lango atsivėrusį tunelį persikelia į kitą erdvę, ten sutinka dar tris berniukus ir toje kitoje (arba vaizduotės) erdvėje patiria neįtikėtinų nuotykių.

Berniukus suvienija pastanga (tai grįžtant į tikrovės pasaulį, tai vėl neriant į vaizduotės šalį) išsiaiškinti, iš kur mieste sklinda keistos ligos, kas teršia ir nuodija miesto viduryje telkšantį ežerą. Knyga perspėja jaunuosius skaitytojus apie ekologinių nelaimių grėsmę, kelia klausimą, kodėl žmogus teršia ir niokoja gamtą, teigia ir aukština kūrybingumą bei pilietinį aktyvumą.


Kotrynos Zylės ir dailininkės Ingos Dagilės knygą „Geriausia diena“ („Aukso žuvys“, 2022) pristato akcijos „Metų knygos rinkimai 2022“ knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narė literatūrologė, LRT KLASIKOS literatūros projektų koordinatorė Vakarė Leonavičienė.

Titas ir Elzė – kaimynai, gyvenantys skirtinguose to paties daugiabučio aukštuose. Jie sutaria, tik Titas įtariai žvelgia į mergaitės pomėgį kolekcionuoti degtukų dėžutes, kuriose laikomi geriausi prisiminimai. Bet kartą tokią dėžutę, įkalbėtas Elzės, padaro ir jis. Kai nėra nuotaikos, draugai atveria šias dėžutes – ir geriausių dienų momentai tarsi atgyja, įtraukia į smagius žaidimus. Apniukusi, slogi diena tampa geriausia.

Knygos formatas neįprastas: ji verčiama ne iš šono, kaip įprasta, o iš apačios į viršų. Puikūs Ingos Dagilės piešiniai ir koliažai primins daugeliui artimą daugiabučio pasaulį. Šią knygą galėsite skaityti skirtingais būdais – ne tik jungdami raides, bet ir slinkdami per paveikslėlius: juose užfiksuoti beveik 100 veikėjų, o autorė raštu pasakoja tik apie keturis.

 

 

 

 

 

Organizatoriai

Partneris

Informacinis partneris

Siekdami užtikrinti efektyvų interneto svetainės veikimą, jos veikloje naudojame slapukus (angl. cookies). Tęsdami naršymą interneto svetainėje, sutinkate, kad Jūsų kompiuteryje būtų įrašomi slapukai. Slapukų politika